Wydawca treści Wydawca treści

Pomagamy

#Gaszynchallenge

Dziękujemy za nominację Nadleśnictwu Człopa. Zadanie zostało wykonane! Do akcji nominujemy: Nadleśnictwo Jastrowie, Sołectwo Szwecja, Firmę Graff Wałcz. Zasady są następujące, nominowani mają wykonać 10 pompek, nagrać i opublikować film. Czas na wykonanie to 48h. Jeśli nominowani nie wykonają ćwiczenia wpłacają 10 zł, natomiast jeżeli wykonają wpłacają 5 zł na konto Hani z poniższego linku https://www.siepomaga.pl/gaszynchallengehanial

 

 


Przejęli wiedzę bartników z Baszkirii.

Tradycyjnie zaczęło się od szkolenia.

Tradycyjnie zaczęło się od szkolenia, bo w pierwszej kolejności wiedzę trzeba zdobyć, aby później z niej korzystać.
Nadleśniczy Paweł Kałużyński, leśniczy Krzysztof Nowik i dwóch podleśniczych Piotr Gutsche i Maciej Jabłoński z naszego nadleśnictwa wzięli udział w szkoleniu, na którym mieli możliwość zapoznać się z zapomnianą sztuką bartniczą.

Leśniczy Andrzej Pazura z nadleśnictwa Spała gdzie odbyło się szkolenie, przekazał naszym leśnikom tajniki wiedzy bartniczej, jakie sam uzyskał od bartników z Baszkirii.

Na efekty nie trzeba było długo czekać, w lasach nadleśnictwa Płytnica zawisła pierwsza barć.

Wykonana z jednego kawałka kłody sosnowej, została wydrążona w środku, odpowiednio przygotowana na przyjęcie lokatorów i zwieszona na drzewie.

W naszych lasach nie ma niedźwiedzi, więc nie trzeba było barci zabezpieczać przed misiem.

Teraz pozostaje jedynie zwabić pszczoły do ich nowego domu i dbać o to, aby właściwie się rozwijały.

Z pewnością nasi bartnicy, będą odwiedzali swoje podopieczne i nie tylko po to by skosztować miodu dzikich pszczół.

Podebranie pewnej ilości miodu z pszczelego gniazda mobilizuje te pracowite owady do intensywniejszej pracy, a tym samy pszczoły zbierając nektar zapylą więcej roślin, a o to głównie chodzi w tym przedsięwzięciu. Bez pszczół i innych owadów zapylających wiele roślin może zostać niezapylonych, a to spowoduje, że nie będą owocowały.

Nie każdy może budować barcie, czy zajmować się pszczelarstwem, ale każdy może wspomóc owady zapylające.

Na balkonie, w ogrodzie, czy na działce można ustawić „domki", w których owady te znajdą schronienie i miejsce do wychowania swojego potomstwa.

Miodu oczywiście od takich owadów nie uzyskamy, ale zapewnimy im możliwość rozwoju, co spowoduje wzrost liczebności tych zwierząt, a one odwdzięczą się swoją pracą.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#SadziMY

#SadziMY

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko! 

Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.  

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

Wszystkich chętnych zapraszamy po odbiór sadzonek dnia 18 września 2020 r., na plac przed siedzibą Nadleśnictwa Płytnica (Nowa Szwecja 6, 78-600 Wałcz). Drzewka będą wydawane od godziny 9:00 do wyczerpania zapasów w tym samym dniu.

 

 

#sadziMY 2020 from Lasy Państwowe on Vimeo.

 

Materiały do pobrania