Wydarzenia Wydarzenia

Zmagania z wiedzą

W dniu 13.05.2015 r. na terenie Nadleśnictwa Płytnica odbył się XIV finał międzyszkolnego konkursu Wiedzy Leśnej.
Konkurs ma już swoją kilkunastoletnią tradycję i wpisał się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych w lokalnych szkołach.
W tym roku do konkursu przystąpiły 4 szkoły:

  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Szwecji,
  • Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Wałczu,
  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Wałczu,
  • Szkoła Filialna w Karsiborze.

W finałowych zmaganiach wzięło udział 12 uczniów. Tegoroczny konkurs odbył się w terenie. Na początku zmagań konkursowych uczestnicy zostali zabrani na uprawę w leśnictwie Głowaczewo, gdzie musieli wskazać gatunki występujące na powierzchni oraz określić wiek uprawy. Następny w kolejce był młodnik. Tutaj zadanie się powtórzyło, z tą różnicą, że było znacznie więcej gatunków drzew do rozpoznania. Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom wiedzy. Kolejna konkurencja odbyła się na zrębie w leśnictwie Bukowa Góra. Leśniczy wyjaśnił na czym polega i jak odbywa się pomiar i cechowanie drewna oraz jego wprowadzenie do rejestratora leśniczego. Zadaniem konkursowym było obliczenie masy drewna stosowego. Powyższe zadanie przysporzyło wiele trudności uczestnikom konkursu. Następnym etapem było zwiedzenie leśniczówki, gdzie można było zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, m. in. spreparowane zwierzęta, wygarbowane skóry zwierząt, poroża oraz trofea. Tutaj też odbyła się kolejna konkurencja polegająca na rozpoznaniu gatunków drzew i krzewów oraz rozeznanie uczestników w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych. Ostatnim etapem był przejazd na stanicę Wrzosy, gdzie rozegrano ostateczny finał. Poziom przygotowania i wiedzy był bardzo wysoki, co przełożyło się na zbliżoną punktację wśród wszystkich uczestników. Z uwagi na trudności z wyłonieniem zwycięzcy, na zakończenie piątka finalistów dostała do rozwiązania test.W końcowej kwalifikacji dwójka zawodników posiadała jednakową ilość punktów, dlatego, w celu wyłonienia zwycięzcy prowadzący zadali szereg bardzo trudnych pytań związanych z leśnictwem, z którymi uczestnicy radzili sobie bardzo dobrze.   

Finalistami konkursu zostali:
  I miejsce – Damian Prendecki, Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Wałczu,
  II miejsce – Tomasz Jędrzejkiewicz, Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Wałczu,
  III miejsce – Zuzanna Krause, Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Wałczu,
  IV miejsce - Rafał Jabłoński, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Wałczu,
  V miejsce – Grzegorz Cybulski, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Szwecji.

Po wręczeniu cennych nagród wszyscy uczestnicy wielkiego finału zostali zaproszeni do wspólnego ogniska  i poczęstunku.
Szczególne podziękowanie należy się nauczycielom za wspaniałe przygotowanie młodzieży do konkursu jak i przeprowadzenie eliminacji w szkołach.