Aktualności Aktualności

Powrót

Porozmawiajmy o lesie – spotkania z przedstawicielami samorządów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile

Porozmawiajmy o lesie – spotkania z przedstawicielami samorządów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile


Las – miejsce gdzie przyroda, człowiek i gospodarka przenikają się wzajemnie, tworząc przestrzeń służącą zarówno roślinom, zwierzętom, jak i społeczeństwu. Większością lasów w Polsce opiekują się Lasy Państwowe. Przebudowa lasów, ochrona przyrodyi zapewnienie drewna – surowca niezbędnego w codziennym życiu, to zadania, które podejmują leśnicy, w odpowiedzi na dynamiczną zmianę klimatu. 


Poznanie pracy leśnika i wzajemne zrozumienie swoich potrzeb – to główne cele  zorganizowanych przez nadleśnictwa z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile spotkań z przedstawicielami władz samorządowych. 
Stworzenie platformy do rozmów na temat lasów zostało zainicjowane przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Tomasza Partykę. Przez minione pół roku leśnicy zaprosili przedstawicieli wszystkich samorządów z gmin i powiatów z terenu pilskiej dyrekcji na spotkania informacyjne. W przedsięwzięciu udział wzięło kilkuset samorządowców, a także parlamentarzyści oraz przedstawiciele lokalnych instytucji. 


W lesie o lesie Leśnicy pokazali czym zajmują się na co dzień, jednocześnie tłumacząc jak umotywowane są te działania. Goście podczas części kameralnych w teorii poznali trzy główne funkcje, jakie oferuje las: gospodarczą, społeczną i przyrodniczą. Duży nacisk położono na wyjaśnieniu, jak istotna jest konieczność zachowania pomiędzy nimi równowagi, nawet na szczeblu lokalnym. 
Najważniejszym elementem spotkań była wyprawa do lasu, podczas której uczestnicy mogli zobaczyć las okiem leśników. W terenie omówiono wyzwania związane z nasileniem występowania szkodników, klęskami żywiołowymi i zmianami klimatycznymi, które mają wpływ na zarządzanie lasami. Zrównoważona gospodarka leśna opiera się na podejmowaniu działań mających na celu minimalizowanie negatywnych skutków tych zjawisk, a także wymianę pokoleń lasu w taki sposób, by zapewnić jego trwałość przy jednoczesnym dostarczaniu drewna społeczeństwu. Każdego roku Lasy Państwowe podejmują również działania mające na celu zatrzymanie wody, m.in. tworząc zbiorniki małej retencji, które są ważne dla lasów. Dzięki części terenowej spotkań uczestnicy mieli okazję na własne oczy zobaczyć jak wyglądają inwestycje w zwiększanie zasobów wodnych w lesie. 


Cykl spotkań, który miał na celu omówienie zrównoważonej gospodarki leśnej, zakończył się konkretnymi wnioskami i planami na przyszłość. Wymiana informacji i wspólne projekty będą kontynuowane. Leśnicy podkreślili, że współpraca z władzami lokalnymi jest niezbędna dla skutecznego gospodarowania zasobami leśnymi i ich długotrwałej ochrony. Te działania mają także istotne znaczenie społeczne, szczególnie ze względu na to jaką rolę pełnią lasy dla lokalnych społeczności. 
Autorzy: A. Walczak, A. Tadych


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy