Wydawca treści Wydawca treści

REGULAMIN KORZYSTANIA Z WIATY EDUKACYJNEJ – ZIELONEJ KLASY

Załącznik nr 3 do zarządzenia nr 28  
Nadleśniczego Nadleśnictwa Płytnica
z dnia 25 czerwca 2020 r.

 

 

REGULAMIN KORZYSTANIA Z WIATY EDUKACYJNEJ – ZIELONEJ KLASY

 

  1. Obiekt stanowi własność Nadleśnictwa Płytnica z siedzibą w Nowej Szwecji, zarządza nim Nadleśniczy Nadleśnictwa Płytnica.
  2. Korzystający z obiektu zobowiązany jest do zapoznania się i stosowania niniejszego regulaminu.
  3. Obiekt, jako miejsce edukacji służy grupom zorganizowanym do 50 osób.
  4. Termin korzystania z obiektu należy uzgodnić z nadleśnictwem.
  5. Zajęcia odbywają się w dni powszednie w godzinach 7:30-15:30. Zajęcia
    w innym terminie odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu
    z Nadleśnictwem Płytnica.
  6. Osoby przebywające na terenie obiektu są zobowiązane do przestrzegania przepisów BHP i ochrony przeciwpożarowej oraz stosowania się do wskazań pracowników Służby Leśnej w zakresie bezpieczeństwa osób i ochrony mienia.
  7. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na terenie obiektu tylko pod opieką osób dorosłych, którzy ponoszą za nie odpowiedzialność.
  8. Korzystający z obiektu zobowiązany jest do utrzymania porządku i czystości.
  9. Zezwala się na rozpalenie ogniska po uzyskaniu zgody Nadleśniczego Nadleśnictwa Płytnica tylko w wyznaczonym miejscu, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności przy rozpalaniu i utrzymywaniu ognia oraz zgaszenia ognia przed opuszczeniem obiektu.
  10. Na terenie obiektu zabrania się:
    1. puszczania psów luzem,
    2. niszczenia budowli i wyposażenia,
    3. niszczenia roślinności.
  11. W przypadku stwierdzenia zniszczeń lub zagrożeń na terenie obiektu należy powiadomić Nadleśnictwo Płytnica.





Telefony alarmowe:

Numer ratunkowy 112

Straż Pożarna 998

Nadleśnictwo Płytnica z siedzibą w Nowej Szwecji, Nowa Szwecja 6, 78-600 Wałcz;  tel. 67 250 02 00


Edukacja w Nadleśnictwie Płytnica.

Działalność edukacyjną w mniej lub bardziej zinstytucjonalizowanej formie nadleśnictwo prowadzi od początku swojego powstania to jest od 1993r.
Przez pierwsze lata odbywało się to w formie pojedynczych spotkań ,  pogadanek  prowadzonych w szkołach przez pracowników służby leśnej. Odbywały one się  w okresie wczesnowiosennym i obejmowały tematykę związaną głównie z ochroną lasu ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przeciwpożarowej.
Od 1998r. Nadleśnictwo prowadzi spotkania- pogadanki w utworzonym przy siedzibie nadleśnictwa w Nowej Szwecji punkcie edukacyjnym. Spotkania po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i tematyki są prowadzone przez pracowników służby leśnej.
Punkt edukacyjny wyposażony jest w tablice informacyjno – edukacyjne, miejsce z ławami do siedzenia, zlokalizowane obok pomników przyrody, wiatę z ławo - stołami na 50 miejsc oraz miejsce na ognisko.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej oferty edukacyjnej.
Co rocznie odwiedza nas kilkaset osób, są to przeważnie uczniowie szkół podstawowych i dzieci przedszkolne w mniejszym zakresie młodzież szkół gimnazjalnych i średnich.
Spotkania oparte są na tematyce zawartej w autorskich ramowych programach edukacyjnych, dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Nadleśnictwo od kilku lat  jest organizatorem szkolnego „Konkursu Wiedzy Leśnej”.
Pierwotnie konkursy odbywały się indywidualnie w czterech szkołach podstawowych :

 

    Szkoła Podstawowa nr 5 w Wałczu,

    Szkoła Podstawowa nr 1 w Wałczu,

    Szkoła Podstawowa  Szwecja,

    Szkoła Podstawowa  Witankowo,


Od 2001 roku, w miesiącu maju, nadleśnictwo organizuje międzyszkolny finał konkursu wiedzy leśnej, który odbywa się w plenerze, przy udziale szkół, w których wcześniej organizowane są konkursy indywidualne.
Konkurs ma już swoją tradycję i stałych uczestników, co nie znaczy, że lista  okolicznych szkół biorących udział w konkursie  jest zamknięta.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#SadziMY

#SadziMY

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko! 

Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.  

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

Wszystkich chętnych zapraszamy po odbiór sadzonek dnia 18 września 2020 r., na plac przed siedzibą Nadleśnictwa Płytnica (Nowa Szwecja 6, 78-600 Wałcz). Drzewka będą wydawane od godziny 9:00 do wyczerpania zapasów w tym samym dniu.

 

 

#sadziMY 2020 from Lasy Państwowe on Vimeo.

 

Materiały do pobrania