Wydawca treści Wydawca treści

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Narciarstwo biegowe jest o wiele mniej popularne od zjazdowego, choć łatwiejsze do uprawiania. Nie trzeba wyjeżdżać w góry, nie potrzeba jest infrastruktura z wyciągami i kolejkami (nie trzeba też stać w kolejkach do nich). Wystarczą narty, kijki i rozległy, zaśnieżony teren. No właśnie, zaśnieżony. To zapewne kapryśna aura jest przyczyną małej popularności narciarstwa biegowego. Tras do biegania nie da się sztucznie zaśnieżać, jak to się robi na stokach. Na szczęście, w ostatnich latach przez przynajmniej kilka tygodni w roku można liczyć na dostatek białego puchu...

Gdzie szukać terenów do biegania? Oczywiście w lasach. Nadają się do tego prawie wszystkie szlaki i ścieżki turystyczne wytyczone przez leśników. Samych szlaków pieszych jest dziś w Lasach Państwowych ponad 22 tysiące. Drugie tyle mamy szlaków rowerowych i konnych, które również świetnie mogą służyć temu celowi. W efekcie każdy mieszkaniec Polski, niezależnie w którym zakątku kraju się znajduje, w ciągu 30 minut dojedzie samochodem do miejsca, gdzie da się pobiegać na nartach. O najbliższych trasach można się dowiedzieć z serwisu Czaswlas.pl lub w siedzibie nadleśnictwa.

Zanim pójdziesz do sklepu

Przed inwestowaniem w sprzęt warto najpierw sprawdzić czy to rzeczywiście sport dla nas. Zanim pójdziemy więc do sklepu, najlepiej jest skorzystać z wypożyczalni. W Warszawie za komplet nart z kijami i buty zapłacimy 10-25 zł za godzinę lub 25-60 zł za dobę. W mniejszych miastach ceny są zbliżone do dolnych stawek spotykanych w stolicy.

Decydując się na zakup nart biegowych, najpierw należy sobie zadać pytanie: jak będziemy biegać? Początkujący, na pewno powinien odpuścić sobie narty wyczynowe, dla zawodowców, i raczej nie zastanawiać nad nartami sportowymi, przeznaczonymi do startów w zawodach dla amatorów.
Naukę najlepiej zacząć na nartach klasy turystycznej. Wielu producentów wyróżnia jednak zamiast niej trzy jeszcze węższe kategorie. Narty fitness są przeznaczone dla osób regularnie biegających na nartach, traktujących tę dyscyplinę jako normalną aktywność fizyczną, ale niemających zacięcia sportowego. Rekreacyjne polecane są dla osób, dla których to rodzaj turystyki, jeżdżących czasami poza przygotowanymi trasami, w łagodnym terenie – dlatego narty takie są nieco szersze, by nie zapadały się w śniegu. Deski back country przeznaczone są do poruszania się po trudniejszym terenie. Są nie tylko szersze, ale i krótsze. Często mają wzmacniane krawędzie.

Dla początkujących zdecydowanie najlepszym wyborem będą narty rekreacyjne: stabilniejsze i nieco wolniejsze. Niektórzy firmy oferują też inne narty dla mężczyzn i inne dla kobiet. Te dla pań, poza odmienną kolorystyką, są często nieco sztywniejsze, co ułatwia bieganie.

W jakim stylu

Kolejną ważną sprawą do rozważenia jest styl, którym zamierzamy biegać. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z biegówkami, będzie to z pewnością styl klasyczny. Jest spontaniczny - nasze ciało wykonuje ruchy zbliżone są do tych, co przy chodzeniu lub bieganiu - łatwiejszy do opanowania, niż bardziej - techniczny – styl łyżwowy. Ten może się okazać naturalny dla osób, które regularnie jeżdżą na rolkach - jest o ok. 10-15 proc. szybszy od klasycznego, ale też wymaga od biegacza lepszej kondycji.
Przewaga stylu klasycznego nad łyżwowym polega m.in. na tym, że można nim biegać nawet w kopnym śniegu i w trudnym terenie. Drugi wymaga szerokich i ubitych tras, takich jakie spotkamy w zasadzie tylko na zawodach.

Narty do stylu klasycznego są o 10-20 cm dłuższe od tych do stylu łyżwowego, a kijki o 10-15 cm krótsze. Deski klasyczne są dużo bardziej wygięte (środkowa część unosi się nad podłożem), noski są wyższe, a taliowanie głębsze (ułatwia to skręcanie). Są też elastyczniejsze. Wybierając sprzęt, powinniśmy przyjrzeć się ślizgom. W połowie dostępnych na rynku nart do stylu klasycznego ślizg pod stopą biegacza ma fakturę przypominającą rybią łuskę - taka budowa ślizgu ułatwia narciarzowi odbicie się. W klasycznych ślizg pod stopą trzeba smarować „na trzymanie", a na pozostałej długości - „na poślizg". Narty z rybią łuską na ślizgu są więc łatwiejsze w przygotowaniu, ale też nieco wolniejsze.

Fachowcy nie polecają zakupu nart uniwersalnych. Bieganie na nich sprawi mniej przyjemność, niż na przeznaczonych do konkretnego stylu. Niemożliwe jest też bieganie na przemian różnymi stylami podczas jednego wypadu, bowiem konieczne jest zastosowanie odmiennej techniki smarowania.

Biegówki różnią się od siebie także sztywnością, choć zwykle dotyczy to sprzętu wyczynowego i sportowego. Generalną zasadą jest, że im narciarz jest cięższy i silniejszy, tym sztywniejsze narty może wybrać.

Buty dobieramy do rodzaju nart, których będziemy używać. Przy stylu klasycznym buty są nieco niższe i mają bardziej elastyczną podeszwę niż przy stylu łyżwowym.

Ubrania nie są, na szczęście, tak kosztowną inwestycją, jak w wypadku narciarstwa zjazdowego. Włożyć można ocieplane legginsy, a nawet spodnie rowerowe. Zupełnie natomiast nie sprawdzą się kombinezony, których używamy na stoku narciarskim - są zbyt obcisłe i sztywne, przez co krępują ruchy. Nie ma potrzeby, przynajmniej na początku, inwestować w bardzo drogie kurtki, technologiczne bluzy i termiczną bieliznę. Dopóki nasz bieg na nartach będzie przypominał codzienny spacer, możemy z powodzeniem używać codziennych ubrań, o ile będą chroniły przed wiatrem. Dopiero kiedy zaczniemy uprawiać ten sport intensywnie, pomyślmy o zakupie specjalistycznego stroju.

Spacer na deskach

Bieganie na nartach wpływa na nasz organizm podobnie, jak nordic walking, który przecież powstał jako forma letnich treningów dla… uprawiających bieganie na nartach. Sunąc na biegówkach, wykorzystujemy dwa razy więcej mięśni niż podczas chodzenia, a prawdopodobieństwo nabawienia się kontuzji nie jest większe niż czasie zwykłego chodzenia po śniegu. Już w czasach prehistorycznych mieszkańcy Północnej Europy zaczęli używać czegoś, co przypominało narty, właśnie po to, by ułatwić sobie poruszanie się po pokrytym śniegiem terenie. A we współczesnej Skandynawii każdy, przynajmniej raz w życiu, miał biegówki na nogach.

To doskonały zimowy trening dla tych, którzy na co dzień biegają lub jeżdżą na rolkach, a także świetnym sposób na wzmocnienie nóg dla wszystkich planujących ferie na stoku narciarskim. Szczególnie zdrowe jest uprawianie tego sportu w lesie, gdzie powietrze jest wspaniałe, bez porównania czystsze niż w mieście, w którym przebywamy na co dzień, a cisza i spowite w bieli drzewa podziałają na nas kojąco. Czego chcieć więcej?


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Regulamin i cennik pola biwakowego "Wrzosy".

Regulamin i cennik pola biwakowego "Wrzosy".

Regulamin pola biwakowego „Wrzosy"


1. Pole biwakowe, jest własnością Nadleśnictwa Płytnica z siedzibą w Nowej Szwecji i pozostaje w jego dyspozycji.

2. Teren pola biwakowego obejmuje obszar oddz. 363f, Leśnictwa Wrzosy z dojściem do Jeziora Krępsko Średnie i jest podzielony na sektory.

Sektor A – w najbliższym sąsiedztwie jeziora, do pierwszych budowli – dla spływów i plażujących,
Sektor B – przy głównym budynku kuchenno-mieszkalnym i za wiatą kominkową dla chętnych osób niepełnosprawnych,
Sektor C - wokół budynku sanitarnego i śmietnika – teren wolny,
Sektor D - plac na wywyższeniu od północnej strony /bliżej jeziora/ - na zorganizowane obozy lub indywidualne biwaki z namiotami,
Sektor E - plac na wywyższeniu od południowej strony – na zorganizowane biwaki szkolne lub indywidualne biwaki z namiotami, w ramach sektora wydziela się miejsce na potrzeby nadleśnictwa.

3. Rezerwacja i uzyskiwane zgody na biwakowanie odbywa się na miejscu, u upoważnionego przez nadleśnictwo dozorcę terenu.

4. Warunkiem uzyskania zgody na biwakowanie są:

a) okazanie dokumentu tożsamości,
b) zapoznanie się z niniejszym „Regulaminem" i zobowiązaniem się do przestrzegania zasad w nim zawartych,
c) uiszczenie opłaty za planowany okres pobytu,

5. Imprezy o innym charakterze niż biwakowanie, powinny być indywidualnie uzgadniane w nadleśnictwie,

6. Faktury za pobyt wystawiane są w siedzibie Nadleśnictwa w Nowej Szwecji po okazaniu zezwolenia wystawionego przez gospodarza terenu i dokonaniu wpłaty w kasie nadleśnictwa.

7. Za użytkowanie stanicy w różnorakiej formie pobierane są opłaty wg odrębnie ustalonego cennika, wywieszonego na terenie Stanicy i udostępnionego przez dozorcę obiektu. Dowodem wpłaty, jest paragon z kasy fiskalnej.

8. Opłatami objęte są m.in.:

a) parkowanie pojazdami mechanicznymi,
b) rozbijanie namiotu,
c) biwakowanie osób,

a także w przypadku uruchomienia lub udostępnienia:

d) użytkowanie energii  elektrycznej,
e) użytkowanie natrysków,
f) korzystanie z kominka,

Paragony należy przechowywać (przez cały okres pobytu na polu biwakowym) do kontroli przez uprawnione osoby, w szczególności ze służby leśnej nadleśnictwa.

9. Zasady obowiązujące na polu biwakowym Wrzosy  

a) maksymalna pojemność do 100 osób.
b) samochody osobowe parkowane są tylko w wyznaczonych miejscach postoju.
c) za zgodą gospodarza obiektu dopuszcza się wjazd samochodem w celu wyładowania lub załadowania sprzętu turystycznego (maksymalnie do 15 minut).
d) wiata kominkowa i inne urządzenia socjalne udostępnione są w pierwszej kolejności osobom biwakującym.
e) zabrania się instalowania przyczep campingowych i samochodów campingowych.
f) pole biwakowe w całości znajduje się na terenie leśnym, na którym obowiązują zakazy wynikające z ustawy o lasach z dnia 28 września 1991( w załączeniu wyciąg z ustawy art. 30.pkt 1 i 3).

g) cisza nocna obowiązuje w godzinach 22.00- 6.00.
h) doba pobytowa liczona jest od godziny 14.00 do godziny 14.00 dnia następnego.
i)  w godz. 22.00- 6.00 na polu biwakowym mogą przebywać tylko osoby posiadające zezwolenie na biwakowanie.

Wyciąg z ustawy o lasach z dnia 28 września 1991,

art. 30 Lasy

1. W lasach zabrania się:

  1) zanieczyszczania gleby i wód,
  2) zaśmiecania,
  3) rozkopywania gruntu,
  4) niszczenia grzybów oraz grzybni,
  5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin,
  6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic,
  7) zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych,
  8) rozgarniania i zbierania ściółki,
  9) wypasu zwierząt gospodarskich,
  10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
  11) wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk,
  12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt,
  13) puszczania psów luzem,
  14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu,


3. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:


  1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
  2) korzystania z otwartego płomienia,
  3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,

 

Obsługa pola:

Pani Beata Solak tel. 692 905 448

Pan Andrzej Solak tel. 660 487 199

 

Obowiązujące opłaty za biwakowanie oraz korzystanie z infrastruktury obiektów turystycznych w  Nadleśnictwie Płytnica w roku 2024

1. Opłaty parkingowe                      

Osoby niebiwakujące opłata za parking samochodowy - wszystkie pojazdy

Cena netto

%

 VAT

Cena brutto

Opłaty od poniedziałku do piątku do godz.15.00

 

 

 

Parkowanie do 1 godz.

           2,44 zł

23

      0,56 zł

            3,00 zł

Parkowanie do 2 godz.

           4,88 zł

23

      1,12 zł

            6,00 zł

Parkowanie od 2 godz. do 6 godz.

           8,13 zł

23

      1,87 zł

            10,00 zł

Parkowanie od 6 godz. do 24 godz.

         14,63 zł

23

      3,37 zł

          18,00 zł

Opłata "weekendowa" od piątku od godz. 15.00 do niedzieli

Parkowanie do 1 godz.

           4,88 zł

23

      1,12 zł

            6,00 zł

Parkowanie do 2 godz.

           8,13 zł

23

      1,87 zł

          10,00 zł

Parkowanie od 2 godz. do 6 godz.

         12,20 zł

23

      2,80 zł

          15,00 zł

Parkowanie od 6 godz. do 24 godz.

         20,32 zł

23

      4,68 zł

          25,00 zł

 

 

 

 

 

2. Opłaty za biwakowanie (doba)

 

 

 

 

Osoby dorosłe

         18,52 zł

8

      1,48 zł

          20,00 zł

Dzieci od 7 lat do 18 lat

           9,26 zł

8

      0,74 zł

            10,00 zł

Namiot

         18,52 zł

8

      1,48 zł

          20,00 zł

Samochód i inne pojazdy.

         18,52 zł

8

      1,48 zł

          20,00 zł

 

3. Opłata za energię elektryczną (doba)

         20,32 zł

23

      4,68 zł

          25,00 zł

4. Opłata za korzystanie z natrysku

(za 5 min)

           9,76 zł

23

      2,24 zł

          12,00 zł

5. Opłata za korzystanie z kominka                           

         20,32 zł

23

      4,68 zł

          25,00 zł

6. Opłata za udostępnienie wiaty kominkowej na Wrzosach (od osoby/ za dzień) - nie dotyczy biwakujących

           8,13 zł

23

      1,87 zł

            10,00 zł

7. Opłata za obozy harcerskie (osobodoba)

           1,85 zł

8

      0,15 zł

            2,00 zł

8. Opłata za biwaki dla grup zorganizowanych - wg wniosku (osobodoba); osoby dorosłe, dzieci, namiot

         13,89 zł

8

      1,11 zł

          15,00 zł