Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Łowiectwo (gospodarka łowiecka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody oraz zgodnie z gospodarką rolną i leśną. Współcześnie łowiectwo jest rozpatrywane w szerokim kontekście, określanym też jako gospodarka łowiecka. Obejmuje ona: hodowlę i ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań lub odłowów, a następnie wprowadzenie do obrotu gospodarczego.

Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Nadleśnictwo Płytnica nadzoruje gospodarkę łowiecką prowadzoną przez koła łowieckie w 5 obwodach łowieckich:

  1. Obwód łowiecki „Smolary" nr 20 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 39 „Pióro".
  2. Obwód łowiecki „Szwecja" nr 196 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 49 „Diana".
  3. Obwód łowiecki „Płytnica" nr 24 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 50  „Bóbr".
  4. Obwód łowiecki „Tarnowo" nr 31 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 238 „Grandel"
  5. Obwód łowiecki „Czapla" nr 229 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 238 „Grandel"

Żaden z obwodów łowieckich nie leży w całości w ramach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa, dodatkowo w granicach zasięgu położone są jeszcze dwa obwody łowieckie „Piecewo" nr 19 oraz „Różewo" nr 230.

Współpraca pomiędzy nadleśnictwem, a kołami łowieckimi odbywa się w zakresie:

  • ścisłej inwentaryzacji zwierząt łownych,
  • utrzymywania odpowiedniej liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierzyny,
  • opiniowania i zatwierdzania rocznych planów zagospodarowania kół łowieckich,
  • budowy i utrzymywania w należytym stanie urządzeń łowieckich,
  • poprawiania warunków bytowania zwierzyny,


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowa kładka, nowe możliwości.

Nowa kładka, nowe możliwości.

Rzeka Dobrzyca malowniczo meandrująca wśród olsów i sosnowych lasów naszego nadleśnictwa gwarantuje niezapomniane wrażenia podczas spływów kajakowych.

Niestety to, co dla jednych jest pożądanym dla innych może stanowić pewne utrudnienie.

A chodzi tu o rowerzystów, dla których rzeka stanowiła przeszkodę na szlaku pomiędzy Wałczem, a rozległymi płytnickimi lasami.

Cykliści, którzy chcieli przejechać z Wałcza w kierunku Jastrowia zmuszeni byli korzystać z ruchliwej drogi krajowej nr 22, a to wszystko za sprawą nieczynnej kładki wchodzącej w skład szlaku rowerowego, która łączyła dwa brzegi rzeki Dobrzycy.

Nadleśnictwo podjęło prace związane z przebudową kładki i w rezultacie doczekaliśmy się nowej przeprawy przez rzekę Dobrzyca.

Nowa konstrukcja zapewnia szybkie i komfortowe przekroczenie rzeki, a co najważniejsze bezpieczny przejazd z Wałcza lasami w kierunku Jastrowia. Możemy zapewnić wszystkich, którzy jeszcze nie skorzystali z nowej kładki, że przejazd szlakiem rowerowym dostarczy niezapomnianych wrażeń, przepiękne widoki i ciszę, jaką można znaleźć tylko w naszych lasach.

Mamy już też pierwsze sygnały, że kładka stała się miejscem ślubnych sesji fotograficznych może będzie ona lokalnym Pont des Arts, jak most zakochanych w Paryżu. 

Aby zachęcić do korzystania z nowego obiektu na szlaku prezentujemy kilka zdjęć z okresu, gdy kładka nie funkcjonowała oraz po przeprowadzonym remoncie.