Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Łowiectwo (gospodarka łowiecka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody oraz zgodnie z gospodarką rolną i leśną. Współcześnie łowiectwo jest rozpatrywane w szerokim kontekście, określanym też jako gospodarka łowiecka. Obejmuje ona: hodowlę i ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań lub odłowów, a następnie wprowadzenie do obrotu gospodarczego.

Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Nadleśnictwo Płytnica nadzoruje gospodarkę łowiecką prowadzoną przez koła łowieckie w 5 obwodach łowieckich:

  1. Obwód łowiecki „Smolary" nr 20 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 39 „Pióro".
  2. Obwód łowiecki „Szwecja" nr 196 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 49 „Diana".
  3. Obwód łowiecki „Płytnica" nr 24 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 50  „Bóbr".
  4. Obwód łowiecki „Tarnowo" nr 31 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 238 „Grandel"
  5. Obwód łowiecki „Czapla" nr 229 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 238 „Grandel"

Żaden z obwodów łowieckich nie leży w całości w ramach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa, dodatkowo w granicach zasięgu położone są jeszcze dwa obwody łowieckie „Piecewo" nr 19 oraz „Różewo" nr 230.

Współpraca pomiędzy nadleśnictwem, a kołami łowieckimi odbywa się w zakresie:

  • ścisłej inwentaryzacji zwierząt łownych,
  • utrzymywania odpowiedniej liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierzyny,
  • opiniowania i zatwierdzania rocznych planów zagospodarowania kół łowieckich,
  • budowy i utrzymywania w należytym stanie urządzeń łowieckich,
  • poprawiania warunków bytowania zwierzyny,


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#SadziMY

#SadziMY

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko! 

Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.  

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

Wszystkich chętnych zapraszamy po odbiór sadzonek dnia 18 września 2020 r., na plac przed siedzibą Nadleśnictwa Płytnica (Nowa Szwecja 6, 78-600 Wałcz). Drzewka będą wydawane od godziny 9:00 do wyczerpania zapasów w tym samym dniu.

 

 

#sadziMY 2020 from Lasy Państwowe on Vimeo.

 

Materiały do pobrania