Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Hodowla lasu – podstawowa nauka leśna, określająca zasady postępowania mającego na celu prawidłowe kierowanie procesami lasotwórczymi zgodnie z produkcyjnymi i pozaprodukcyjnymi zadaniami gospodarstwa leśnego. Hodowla lasu obejmuje reguły, metody i techniki odnawiania i pielęgnowania lasu, jak również zalesiania powierzchni nieleśnych, opiera się na szerokich podstawach przyrodniczych, w tym na podstawach ekologicznych.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowa kładka, nowe możliwości.

Nowa kładka, nowe możliwości.

Rzeka Dobrzyca malowniczo meandrująca wśród olsów i sosnowych lasów naszego nadleśnictwa gwarantuje niezapomniane wrażenia podczas spływów kajakowych.

Niestety to, co dla jednych jest pożądanym dla innych może stanowić pewne utrudnienie.

A chodzi tu o rowerzystów, dla których rzeka stanowiła przeszkodę na szlaku pomiędzy Wałczem, a rozległymi płytnickimi lasami.

Cykliści, którzy chcieli przejechać z Wałcza w kierunku Jastrowia zmuszeni byli korzystać z ruchliwej drogi krajowej nr 22, a to wszystko za sprawą nieczynnej kładki wchodzącej w skład szlaku rowerowego, która łączyła dwa brzegi rzeki Dobrzycy.

Nadleśnictwo podjęło prace związane z przebudową kładki i w rezultacie doczekaliśmy się nowej przeprawy przez rzekę Dobrzyca.

Nowa konstrukcja zapewnia szybkie i komfortowe przekroczenie rzeki, a co najważniejsze bezpieczny przejazd z Wałcza lasami w kierunku Jastrowia. Możemy zapewnić wszystkich, którzy jeszcze nie skorzystali z nowej kładki, że przejazd szlakiem rowerowym dostarczy niezapomnianych wrażeń, przepiękne widoki i ciszę, jaką można znaleźć tylko w naszych lasach.

Mamy już też pierwsze sygnały, że kładka stała się miejscem ślubnych sesji fotograficznych może będzie ona lokalnym Pont des Arts, jak most zakochanych w Paryżu. 

Aby zachęcić do korzystania z nowego obiektu na szlaku prezentujemy kilka zdjęć z okresu, gdy kładka nie funkcjonowała oraz po przeprowadzonym remoncie.