Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Hodowla lasu – podstawowa nauka leśna, określająca zasady postępowania mającego na celu prawidłowe kierowanie procesami lasotwórczymi zgodnie z produkcyjnymi i pozaprodukcyjnymi zadaniami gospodarstwa leśnego. Hodowla lasu obejmuje reguły, metody i techniki odnawiania i pielęgnowania lasu, jak również zalesiania powierzchni nieleśnych, opiera się na szerokich podstawach przyrodniczych, w tym na podstawach ekologicznych.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzątamy Świat

Sprzątamy Świat

Jak przyjemnie spacerować po czystym i przejrzystym lesie…
Młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej  w Witankowie postanowiła dotrzymać wieloletniej tradycji i wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Płytnica posprzątać las. Pod hasłem ogólnopolskiej akcji „sprzątaMy” wysprzątano zarówno tereny chętnie uczęszczane przez turystów jak i leśne zakątki, gdzie wydawać by się mogło, że noga ludzka jeszcze nie stanęła. Zebrane worki śmieci uświadomiły nam, że niestety nie ma miejsc, gdzie człowiek nie zaznaczył swojej obecności wyrzuconą butelką czy torebką foliową. Mimo wszystko mamy nadzieje, że z każdym następnym rokiem podczas akcji „Sprzątania świata” będziemy zbierać coraz mniej „pamiątek” po leśnych spacerowiczach.