Asset Publisher
Lepsze warunki dla leśnych kaczek
Z myślą o kaczkach występujących na śródleśnych jeziorach, wystartowaliśmy z programem poprawy warunków bytowania ptactwa wodno błotnego.
Z początkiem listopada na terenie Nadleśnictwa Płytnica wystartował pilotażowy program „Poprawa warunków bytowania ptactwa wodno-błotnego wzdłuż rzeki Gwdy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile".
Celem projektu, jest zwiększenie sukcesu lęgowego wśród ptactwa wodno-błotnego, szczególnie nurogęsi Mergus merganser i gągoła Bucephala clangula prawdopodobnie najbardziej „leśnej kaczki" na świecie.
Dzięki aprobacie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu na terenie rezerwatu przyrody Wielkopolska Dolina Rurzycy dla „leśnych kaczek" zostało zawieszonych 50 sztuk skrzynek lęgowych.
Mamy nadzieję, że wkrótce zostaną zasiedlone przez nowych lokatorów.
Na zajmowanych przez nie terenach zostały również rozstawione pułapki żywołowne, służące do monitoringu i odłowu inwazyjnych drapieżników: norki amerykańskiej Neoviso vison i szopa pracza Procyon lotor.
Oba gatunki zwierząt należą do drapieżników powodujących duże straty w ptasich lęgach, a to przekłada się na ilość kaczek bytujących na danym terenie. Odławiane norki i szopy są uciekinierami z hodowli zwierząt futerkowych, a więc nie należą do naszej rodzimej fauny.
Ich pojawienie się w środowisku naturalnym ma negatywny wpływ na cały ekosystem, w którym bytują.
Wykonane prace współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.